piątek, 3 lipca 2015

niemiecki dla dzieci - Berlin Reinickendorf

Jeśli macie pociechę w wieku 3-6 lat, niechodzącą jeszcze do przedszkola, a chcecie ją trochę oswoić z niemieckim, polecam kurs dla dzieci w Reinickendorf. Grupy liczą maksymalnie 12 dzieci, zajęcia odbywają się codziennie, po 3 godziny, do wyboru są dwie godziny rozpoczęcia:

8.30–11.30 Kinderzentrum Pankower Allee 51
12.00-15.00 Familienzentrum Letteallee 82–86

Szczegóły i dane kontaktowe w ulotce - pdf do pobrania.

Do grupy można dołączyć w dowolnym momencie. Na dzień dzisiejszy wiadomo, że kurs będzie trwał do końca grudnia 2015,  organizatorzy starają się o przedłużenie go na następny rok. Udział jest całkowicie bezpłatny, przynieść trzeba tylko kapcie. Wszelkie kredki, farby, plastelina itp. są zapewnione.

Trochę przypomina to przedszkole - dzieci mają organizowane różne zabawy, rysują, lepią z plasteliny, przy ładnej pogodzie wychodzą na dwór. W połowie zajęć jest krótka przerwa na małą przekąskę - owoce, warzywa, pieczywo chrupkie. Przebieg zajęć dostosowany jest do tego, że są to dzieci, które ani be, ani me po niemiecku - tzn. główny nacisk kładzie się na umiejętność nazwania spotykanych na co dzień przedmiotów i czynności.

Dzieciom można towarzyszyć, nawet przez całe zajęcia. Ja szybko się przekonałam, że najlepsze, co mogę zrobić, to spłynąć i nie przeszkadzać paniom prowadzącym :-) Skądinąd, kapitalna jest obserwacja, jak maluchy niemające w ogóle wspólnego języka (każde z innego kraju: Polska, Rosja, Rumunia, Pakistan itp.) wspólnie się bawią, a z czasem trochę zaczynają się porozumiewać ze sobą po niemiecku.

Z efektów jestem zadowolona - myślę, że było to dobre przygotowanie do przedszkola. Dziecko rozumie wiele poleceń, umie poprosić o jedzenie, picie czy wyjście do toalety. A także, wydaje mi się,  naskarżyć, jeśli ktoś bije :-)

Uwaga - kurs nie zastępuje obowiązkowego douczania językowego przed pójściem do szkoły, więcej o tym we wcześniejszym poście: przedszkole cz. II Sprachförderung. Stanowi jednak świetną "poczekalnię" przed rozpoczęciem przedszkola, szczególnie dla dzieci, które nie chodziły do niego w Polsce. Oswaja z pobytem bez mamy i z obcym językiem. Polecam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz